Forum Le parkour Strona Główna Le parkour
jest to forum o sporcie Le Parkour
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

triki dla początkujących

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Le parkour Strona Główna -> triki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
koradus
Administrator



Dołączył: 15 Sty 2007
Posty: 38
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Poznań

PostWysłany: Wto 15:51, 16 Sty 2007    Temat postu: triki dla początkujących

"Two-handed vault
Trik używany do przeskakiwania przeszkód. Obie ręce umieszcza się równolegle do siebie na przeszkodzie (porecz, murek). Obie nogi po odbiciu z ziemi kieruje się w bok i do przodu. Tak więc przeskakujemy obok własnych rąk. Zwalniamy chwyt i lądujemy za przeszkodą ustawieni do niej plecami. Sztuczka łatwa, raczej każdy powinien ja zrobić bez rzadnych przeszkód. Poziom trudności (w skali 5cio stopniowej) - 1

King Kong Vault
Skok wykorzystowany do pokonywania przeszkód (szczególnie długich). Bierzemy rozbieg i wyskakujemy z rękami wyciągniętymi przed siebie, ciało prostujemy równolegle do ziemi, staramy się podnieść nogi do góry żeby nie zawadzić nimi o przeszkodę. Następnie ręce opadają na przeszkodę, nogi szybkim ruchem podkurczamy do klatki piersiowej. Ręce odrywamy w ostatnim momencie i staramy się wyciągnąć nogi przed siebie, żeby przedłużyć skok. Od monkey vault różni się tym ze jest poprzedzony skokiem na ręce. Stopień trudności 2-3 zależnie od długosci i wyskokości przeszkody.

Spiderman
Rodzaj ladowania. Po skoku z wysokosci ladujemy uginajac nogi na boki, stopy razem, natomiast rece układamy pomiedzy nogami amoryzujac również nimi uderzenie. Najlepiej widać to na filmikach z Davidem, on własnie przeważnie tak ląduje. Nazwa spiderman wywodzi się z pozycji w jakiej często była rysowana tz komiksowa postać.

Thief vault
Przeskok przez przeszkodę, najczęściej wykorzystywany podczas nabiegu na przeszkodę pod kontem. Opieramy rękę która znajduje się blizej przeszkody. Następnie wyskakujemy przerzucajac kolejno nogi nad przeszkoda zaczynając znów od tej która znajduje się bliżej. Gdy ciało znajdzie się po drugiej stronie murku/poręczy. Wcześniej zwalniamy rękę i ewentualnie opieramy sie na drugiej kończac skok.

Sacryfice
Efektowny skok z wysokości. Stajemy na krawedzi tyłem do dachu. Pozwalamy na swobodne przechylenie prostego ciała, i spadamy w dół równolegle do ziemi. w ostatniej chwili nad ziemią podkurczamy nogi do klatki i przechodzimy do PK roll.

Dash vault
Przeskok przez przeszkodę. Podobny do Thief vault lecz wykonywany po nabiegu na wprost przeszkody. Wybijamy się przed przeszkodą kolejno prostując nogi przed sobą, kiedy tułw najduje się nad przeszkodą odbijamy się od niej obiema rękami przedłużając skok i zapobiegając upadkowi na nia. Łatwiej sztuczkę tą wykonuje się na przeszkodach wyższych (ok wysokości pasa).

Pop vault
Trik wykorzystywany do przeskakiwania wysokich murów / przeszków /płotów. Po rozbiegu odbijamy się nogą od przeszkody (ew. więcej koroków w górę) by złapać się krawędzi. Szybkim ruchem podciągamy ciąło do góry (ewentualnie pomagając sobie krokami wzwyż) na tyle dynamicznie by na górze wykonać dowolny rodzaj przeskoku bez dotykania nogami/stopami szczytu przeszkody.

Precision run
Bieg z zachowaniem równowagi po serii nie wiele oddalonych od siebie słupków, poręczy, palików itp.

Turnover / Turn vault
Skok przez przeszkodę z obrotem o 180 stopni i zatrzymaniem. Rozpoczynamy skok opierając się o przeszkodę jedną ręką, palce skierowane w naszym kierunku. Przeskakujemy jak przy two handed vaul. Kiedy nogi znajdą się nad przeszkodą dokładamy uchwyt drugą ręką skierowaną tym samym kierunku co pierwsza. Równocześnie obracamy ciało wokół własnej osi w kierunku rąk. Staramy się spowolnić opadanie ciała przenoszac cięzar maksymalnie na oparte ręce, aby mieć czas na ułożenie stóp po drugiej stronie przeszkody (np skaczemy przez barierkę za którą jest spadek i chcemy spokojnie zobaczyć co jest na dole by zeskoczyć bezpiecznie). Lądujemy na obie stopy, ugięciem nóg amortyzując skok, cały czas trzymamy się uchwytu (poręczy, murku). mozemy teraz spokojnie wykonać zeskok na dół lub powrócić przez przeszkodę jakimś vaultem.

Monkey plant
Wyskok na niezbyt wyskoką przeszkodę. Po rozbiegu opieramy obie ręce na obiekcie i rozpoczynamy monkey vault, tyle że nie przeskakujemy na a jedynie lądujemy przykucnieci między rękami na przeszkodzie.

Palm spin
Trik rozpoczynajacy się jak normalny vault, lecz zamiast przeskoczyć na druga stronę przeszkody powracamy do pozycji wyjściowej. Opieramy na przeszkodzie jedną rękę palcami do siebie (przeciwną do strony z której będziemy przerzucać nogi), najlepiej na samej krawędzi. Rozpoczynamy skok jak regularny vault, szybko podciągamy obie nogi maksymalnie do klatki piersiowej i skrecamy ciało starając się obrócić wokół spoczywającej ręki. Mniej więcej w połowie obrotu dokładamy drugą rękę, pomagamy nią się obrócić i odepchnąć od przeszkody. Ladujemy po tej samej stronie przeszkody od której zacząliśmy. Uwaga! - najłatwiej jest wykonać ta sztuczkę przenosząc ciężar ciała przed przeszkodę, coś jakbysmy przeskakiwali nad opierającą się ręką, a nie przelatywali nad przeszkodą.

Reverse
Trik odwrotny do palm spin. Stajemy tyłem do przeszkody. opieramy jedną rękę na niej (palcami do siebie) i skaczemy do tyłu wykonując obrót i wracając na tą samą stronę. trik często wykonywany w sekwencji ruchów zaraz po palm spin.

360 Wall Grab
Biegniemy prosto na ścianę, wykonujemy skok z obrotem 360 stopni, a następnie chwytam się ściany.

Aerial
Wykonujemy "gwiazdę" bez dotykania rękami ziemi.

Back Flip
Jest to poprostu salto w tył.

Barani
Front flip z obrotem o 180 stopni w poziomie.

Cat Leap
Przeskakujemy przez "przestrzeń", tutaj lądowanie odbywa się za pomocą chwytania się rękami krawędzi ściany, używamy nóg aby zamotyzować kontakt ze ścianą.

Dive Roll
Zakończenie skoku gdzie biegacz robi przewrót - ręce, ramię i bark mają pierwszy kontakt z ziemią, przeciwnie do nóg.

Front Flip
Salto w przód, najczęściej wykonywany z wyższego obiektu niższy poziom.

Front Hand Spring
Salto w przód, przy którym następuje kontakt rąk z ziemią.

Gainer
Salto w tył z ruchem w przód, najczęściej wykonywane z biegu.

Gap Jump
Jest to skok przez "przepaść" (przestrzeń), gdzie lądowanie zazwyczaj nie kończy się na zwykłym lądowaniu, można użyć PK roll.

Monkey Vault
Układamy ręce na obiekcie, który ma zostać przeskoczony. Nogi przechodzą pomiędzy ramionami, ręce są uwalniane w ostatnim momencie.

One-Handed Vault
Jedna ręka jest ułożona na obiekcie, zostaje on przeskoczony (często w stylu kopnięcia), a ręka zostaje dalej na swoim miejscu, jest ona puszczana w ostatniej chwili.

PK roll
Jest to przewrót gdzie kontakt z ziemią następuje po przekątnej pleców, od któregoś barku do przeciwnego biodra, a zatem ograniczając kontakt kręgosłupa z ziemią.

Precision Jump
Jest to skok ze złączonymi nogami, przy którym lądowanie odbywa się na bardzo małej powierzchni, przykładowo skoki z barierki na barierkę.

Railspring
Obie ręce ułożone na barierce, ciało zostaje przerzucone przed siebie z nogami z przodu.

Rocket Vault
Podobny to One-Handed Vaulta'a, tyle że wolna ręka łapie za stopę (nogi wyprostowane).

Splits Vault
Jak Monkey Vault, tylko nogi kierujemy na zewnątrz ramion, a ręce puszczamy szybciej

Thief Vault
Podobny do Dash Vault'a, w kierunku obiektu biegniemy pod kątem (nie na przeciw), nogi przelatują nad obiektem w ruchu bardziej "skocznym", palce dotykają obiektu jeden po drugim, nie wszystkie na raz

Tic Tac
Jest to bieg po pionowej ścianie, przy którym najczęściej używamy ręki to podparcia się o obiekt np. kiedy barierka łączy się ze ścianą.

Underbar Vault
Obie ręce ułożone na obiekcie, traceur "prześlizguje" się pod nim - pierwsze nogi. Vault zazwyczaj wykonywany na rurkach, barierkach.

Vert Vault
Coś jak Two-Handed Vault, tyle że nogi przerzucamy bardziej w pozycji pionowej

Wall Flip
Traceur biegnie na i do góry po ścianie, w najwyższym punkcie odpycha się od ściany i przechodzi w backflipa i ląduje z nogami złączonymi.

Wall Run
Najprościej mówiąc jest to bieg po ścianie."

jeśli czegoś nienapisałem albo mam dokładniej wytłumaczyć to napiszcie


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
batman160




Dołączył: 11 Cze 2008
Posty: 8
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Podkarpacie

PostWysłany: Czw 21:16, 12 Cze 2008    Temat postu:

na początku mojego użytkowania na tym forum muszę solidnie opieprzyć koradus'a (administratora) który napisał post powyżej ponieważ każdy kto wie coś o PK lub tylko zaglądnął na wszechobecna wiki wie co to jest PK, wie że w PK nie używa się pojęcia triki, wie że aerial, BF, FF, barani, fiflak na pewno nie należą do PK tylko do 3runningu. Nie wprowadzajcie ludzi w błąd. Zwłaszcza nie powinien robić tego administrator, który jak widzę zna się trochę na najpiękniejszej sztuce przemieszczania się którą jest parkour. Pozdrawiam wszystkich traucerów i 3runnerów zalogowanych na tym forum i niech nie mylą jednego bo to jest żałosne. a jeśli już to zawsze lepiej jest zaglądnąć na wiki i dowiedzieć się czegoś więcej.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mariuszw96




Dołączył: 12 Mar 2009
Posty: 1
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Białystok

PostWysłany: Czw 18:03, 12 Mar 2009    Temat postu:

Ej czy ktos zna aktywna grupe parkoura??

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Le parkour Strona Główna -> triki Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin