Forum Le parkour Strona Główna Le parkour
jest to forum o sporcie Le Parkour
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Co to jest Parkour?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Le parkour Strona Główna -> parkour
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mazi
NijaStyle



Dołączył: 16 Sty 2007
Posty: 23
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Poznań

PostWysłany: Wto 16:42, 16 Sty 2007    Temat postu: Co to jest Parkour?

Parkour jest pochodzącą z Francji sztuką przemieszczania. Jej główną ideą jest pokonywanie przeszkód stojących na drodze w jak najszybszy, najefektywniejszy sposób przy wykorzystaniu swojego ciała i jego możliwości oraz tego wszystkiego co nas otacza, obojętnie czy jest to aglomeracja miejska czy też łono natury jak np. las, góry. W "filozofii" Parkour zawiera się również dążenie do doskonalenia własnej osoby i wzmacniania siebie zarówno fizycznie jak i psychicznie.

Korzenie Parkour.

Za twórcę Parkour uznaje się Davida Belle'a. Wszystkie informacje na temat powstania Parkour które znajdują się w Internecie rozpoczynają się od tego zdania. Aby zrozumieć głębie Parkour należałoby jednak spojrzeć wstecz do życia Raymonda Belle. Miał on tragiczne dzieciństwo. Zamordowano mu ojca, a matkę odseparowano podczas zamieszek w Wietnamie w 1954. Francuska Armia stała się dla niego domem, został zwerbowany do Dalat, gdzie dostał wojskową edukację, która ukształtowała mu charakter na całe życie.

Po przeniesieniu się do Francji, gdzie urodził się David i jego brat Jean Francais (aktualnie strażak), zakończył swoją wojskową edukację w 1958. Raymond odniósł wiele sukcesów zarówno jako żołnierz jak i strażak. Otrzymał wiele odznaczeń. Wszystko to dzięki ciągłej walce z samym sobą, ciągłemu doskonaleniu.

Raymond Belle zmarł w grudniu 1999 roku.

Patrząc na to pod jakim okiem wychował się David Belle nabieramy nowego spojrzenia na Parkour. Nie jest to zabawa kto skoczy dalej, nie jest to sprawdzenie czy jak skoczę to się nie zabiję. Parkour, który narodził się w Davidzie to przetrwanie, to użyteczność. To wielki duch, wielka odwaga, wielka rozwaga. David Belle swoim zachowaniem daje nam do zrozumienia iż to co robimy, robimy dla siebie, dla swoich bliskich - nie dla pokazu, nie dla pieniędzy (będąc na kontrakcie w LA/NYC odmówił wykonania jakiegoś skoku, gdyż jak twierdził skoczyłby, gdyby widział w tym jakiś cel, gdyby było w tym coś więcej niż uśmiechnięte twarze fotografów, którzy będą mu robić zdjęcia, gdy będzie leciał, coś więcej niż zadowoleni widzowie stacji telewizyjnych, które to pokażą... Powiedział, że gdyby ktoś tam z drugiej strony tego gap, który miał przeskoczyć potrzebował jego pomocy zrobiłby to bez wahania.. i nawet gdyby sobie coś zrobił to było by warto.. a tak, w imię czego ma ryzykować te lata treningów ? Myślę, że to powinno dać wielu ludziom do myślenia..)

Po przeprowadzce do Lisses, David poznał parę osób o podobnych zainteresowaniach. Po jakimś bliżej nieokreślonym czasie twórcy Parkour (David oraz Sebastien Foucan) założyli grupę Yamakasi (wg niektórych źródeł słowo pochodzi z języka Lingala jakim posługują się ludzie w Kongo i oznacza ono twardego ducha, twardą wolę, twardego człowieka) do dziś słynącą z filmu o tytule składającym się z nazwy tejże grupy. Członkami w tamtym czasie byli: David Belle, Sebastien Foucan, Yann Hinautra, Williams Belle, Guylain N`Guba Boyeke, Chau Bell Dinh, Charles Perierre oraz Malik Diouf. Z powodu nieporozumienia na tle filmu Yamakasi i roli jaką mieli w niej odgrywać członkowie grupy zarówno David Belle jak i Sebastien Foucan odeszli z grupy. Rozeszli się w różne kierunki, gdyż jak twierdzą mieli inne spojrzenie.. Widzieli inne ścieżki..

Podstawowe elementy ruchowe w PK.

Biegnąc przed siebie napotykamy różne przeszkody. Niskie, wysokie, szerokie, wąskie przeszkody stojące, szczeliny między pod i nad nimi, odległości między nimi. By biec ciągle przed siebie musisz potrafić pokonac wszystkie te przeszkody, nic nie moze Cię powstrzymać poza zdrowym rozsądkiem (pamiętaj, nie warto tracić zdrowia dla jednego bezmyślnego skoku).

Techniki pokonywania przeszkód przy użyciu rąk (oparciem się o nie itp. itd.) nazywa się passement. Wszystkich technik wymienić zapewne się nie da, bo jak wiadomo każdy wnosi do nich coś od siebie, a czasem nadaje im nowe nazwy. Nie ma możliwości sprawdzić kto teraz nadaje nazwy, kto tworzy nowe "techniki" (o ile można o takowych mówić, odkrycie Mount Everest nie zrobiło z tej góry "najwyższą" .. prawda ?). Wiadomo jednak, że Roulade, Saut de chat, Saut de precision, Saut de Bras, Passe Muraille, Reverse, Demi-Tour to nazwy i techniki które wniosło powstające społeczeństwo Parkour w Lisse.

Trenujcie trenujcie i jeszcze raz trenujcie, tylko tak do czegoś dojdziecie a internet wykorzystujcie by podzielić się swoją wiedzą..


Rozprzestrzenianie się Parkour na świecie

Film Luca Besona "Yamakasi" był swoistym zapalnikiem w rozprzestrzenianiu Parkour na świecie. Reakcja łańcuchowa obeszła dosłownie cały świat, co jesteśmy w stanie dziś zaobserwować patrząc na strony internetowe grup uprawiających pk ze wszystkich krańców świata. Bardzo duży wpływ na boom związany z pk miała Anglia. Powstały tam dwa dokumenty "Jump London" i zaraz po nim "Jump Britain", które miały przedstawiać Parkour. Niestety popularność Parkour wiązała się nieodłącznie z ludźmi, którzy chcieli ją wykorzystać. W międzynarodowej społeczności pojawiły się spory, oskarżenia o komercję i o ogólne zatracenie głównych wartości, które niesie ze sobą filozofia Parkour (odsyłam do sytuacji Belle'a w LA).

materiał pochodzi ze strony [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Le parkour Strona Główna -> parkour Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin